Demonstrație de fotbal a Științei
0 Publicat la 21 octombrie 2017, ora 02:57, 2579 / 2487 afişări Răzvan Iova
Nota medie 6.6/10 din 57 voturi

Vă mulţumim pentru votul acordat!
Universitatea Craiova a obținut o victorie importantă, scor 2-1, pe terenul formației Concordia Chiajna. Golurile alb-albaștrilor au fost marcate de Băluță (31) și Martic (92), în timp ce pentru gazde a punctat Marc (87).

Universitatea a oprit seria de 4 succese consecutive a Concordiei, reușind o victorie în prelungirile partidei. Alexandru Băluță a deschis scorul în minutul 32, după o pasă excelentă primită de la Briceag. Meciul s-a echilibrat, fiecare echipă având cateva ocazii de gol. Finalul de meci a fost unul de infarct pentru suporterii alb-albaștri. Minutul 87 a adus egalarea pe tabelă, Marc reușind să restabilească echilibrul, însă elevii lui Mangia nu au fost mulțumiți cu un egal, iar Martic și-a trecut numele pe lista marcatorilor, reușind al doilea său gol pentru Universitatea Craiova și aducând victoria oltenilor. Peste 1000 de spectatori au încurajat echipa lui Devis Mangia din peluza oaspeților a stadionului „Concordia”. După această partidă, craiovenii s-au apropiat la doar un punct de liderul CFR Cluj. Următorul joc pentru Craiova va fi marți, ora 20:30, la Brașov, împotriva formației Sepsi Sf. Gheorghe, într-o partidă contând pentru 16-imile Cupei României.

CONCORDIA CHIAJNA – UNIVERSITATEA CRAIOVA 1-2 (0-1)

Concordia: Caparco – Albu, Manasse, Marc, Fota – Bucșa, Cristescu (’81, Pena) – Grădinaru, Bawab (’46, Bud), Bumba – Batin (’74, Deaconu). Antrenor: Ion Moldovan.
Universitatea: Calancea – Martic, Ferreira, Kelic, Briceag – Mateiu, Datkovic, Screciu (’89, Burlacu) – Gustavo, Băluță, Bancu (’80, Mihai Roman). Antrenor: Devis Mangia.

Cartonașe galbene: Bucșa ’58 / Mateiu ’24, Martic ’90+3.

Au arbitrat: Marcel Bîrsan – Mircea Grigoriu, Mircea Orbuleț; Dan Botescu.
Observatori: Constantin Ștefan, Valentin Mateescu.