Sport U Craiova - Sepsi OSK 1-0
Victorie în stil italian pentru Craiova
0 Publicat la 12 februarie 2018, ora 01:58, 2589 / 2280 afişări Răzvan Iova
Nota medie 5.7/10 din 349 voturi

Universitatea Craiova s-a impus, scor 1-0, în fața formației Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, într-un meci contând pentru etapa cu numărul 24 din Liga 1. Golul victoriei Știinei a fost marcat de brazilianul Gustavo(62). La partida disputată la Craiova au asistat aproximativ 15.000 de suporteri.

Eugen Neagoe a fost la un pas să-și încurce echipa de suflet, însă Craiova a reușit să marcheze golul victoriei abia în minutul 62 al partidei. Gustavo a înscris dintr-o lovitură liberă de la 30 de metri, după ce mingea a atins un jucător al oaspeților, dar și bara porții apărate de Râmniceanu, fost jucător al unei echipe din Craiova, Gaz Metan CFR. Meciul a fost dominat teritorial de Universitatea, însă ocaziile importante de a marca au lipsit. Singura șansă de a înscrie importantă a primei părți a gazdelor a fost lovitura de cap a lui Alexandru Mateiu. Repriza secundă nu a adus o echipă a Băniei schimbată în bine, fiind la fel de lipsită de soluții. Totuși, golul marcat de Gustavo i-a dus pe craioveni la 6 puncte de liderul CFR Cluj.  Următorul joc al Universității Craiova va avea loc vineri, de la ora 20:45, în deplsare, împotriva formației FC Voluntari.

Universitatea Craiova - Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 1-0

A marcat: Gustavo Di Mauro 61'

Universitatea: Mitrovic - R. Popa, Kelic, Tiago Ferreira - Martic, Mateiu, Zlatinski, Briceag - Mitriţă (Bărbuţ 71'), Gustavo (M. Burlacu 79'), Băluţă
Antrenor: Devis Mangia
Sepsi OSK: Râmniceanu - Dalmau, Viera, Obsivac, Sato - Petrovikj, Gorrin (Hadnagy 76') - Oliveira, Tandia (Ist. Fulop 55'), Hamed - Kuku (Al. Chiriţă 83')

Antrenor: Eugen Neagoe