Sport Sepsi Sf. Gheorghe - Univ. Craiova 0-2
Victorie fără emoții în Cupa României
0 Publicat la 24 octombrie 2017, ora 23:34, 2024 / 1978 afişări Răzvan Iova
Nota medie 6.0/10 din 53 voturi

Universitatea Craiova a trecut de Sepsi Sf. Gheorghe, scor 2-0, în faza 16-imilor Cupei României și s-a calificat în optimile competiției. Golurile partidei disputate la Brașov au fost marcate de Mitriță (27) și Băluță (88).

Primele ocazii ale meciului i-au aparținut fundașului Marius Briceag, însă jucătorul Științei a trecut de fiecare dată pe lângă deschiderea de scor. Aceasta a avut loc la mijlocul reprizei, când Roman i-a trimis o pasă excelentă lui Mitriță, iar jucătorul împrumutat de la Pescara i-a amețit pe apărătorii gazdelor înainte de a marca. La finalul primei părți, Andrei Burlacu deschide seria loviturilor ce au lovit barele porților apărate de goalkeeper-ul lui Sepsi. Repriza secundă aduce două lovituri în bară ale lui Alex Mitriță, după un corner și o lovitură liberă executate excelent. Cu două minute înainte de final, Băluță, intrat pe parcursul partidei, majorează avantajul Universității și nu mai lasă loc de îndoială asupra echipei ce avansează în optimi. Craiova merge mai departe în Cupa României, iar pentru olteni urmează partida cu FCSB (Steaua). Disputa va avea loc duminică, de la ora 20:45.

Sepsi: Niczuly – M. Burlacu, Oros, Dima, Dumbravă – Petrovikj, Mitra (87' Veress) – Papsys, Cl. Herea (69' Astafei), Huiban (63' P. Petre) – Nikolic. Antrenor: Valentin Suciu.

Universitatea: Calancea – Datkovic, Spahija, Tiago Ferreira – Dimitrov, Mateiu, Screciu (90' Mihăilă), Briceag – Mitriţă (78' Gustavo), A. Burlacu, Roman (69' Băluţă). Antrenor. Devis Mangia.

FC Argeş - CSM Poli Iaşi 1-2

Petrolul Ploieşti - CS Mioveni 1-1 (3-4 la loviturile de departajare)

"U" Cluj - Ştiinţa Miroslava 2-1

Sepsi - Universitatea Craiova 0-2