Sport Craiova - Iași 4-1
Universitatea s-a distrat cu Poli Iași
0 Publicat la 15 aprilie 2018, ora 01:05, 1089 / 1042 afişări Răzvan Iova
Nota medie 6.0/10 din 42 voturi

După ce au dezamăgit în partida cu FCSB de pe Arena Națională, formația Universitatea Craiova i-a îndulcit pe fani cu o victorie la scor împotriva echipei lui Flavius Stoican, CSM Poli Iași. Golurile alb-albaștrilor au fost marcate de Alexandru Mitriţă (18, 45+1, 55 - penalty) şi Radoslav Dimitrov (90+1).

Sâmbătă a fost o zi superbă pentru iubitorii sportului din capitala Olteniei. SCM Craiova s-a calificat în finala Cupei EHF, iar Universitatea Craiova s-a impus lejer, scor 4-1, împotriva CSM Poli Iași. Alexandru Mitriță a deschis scorul în minutul 18 printr-un șut deviat de la 18 metri. Dominând teritorial partida, Craiova și-a majorat scorul în prelungirile primei reprize. Mitriță a marcat pentru 2-0 dintr-o pasă excelentă primită de la Dimitrov. Repriza secundă s-a aflat tot la discreția elevilor lui Devis Mangia, astfel că Bărbuț a obținut un penalty, iar același Alex Mitriță a marcat, reușind tripla. Titularizat după mult timp, portarul Nicolai Calancea a greșit la golul lui Danale din minutul 72. Diferența de scor s-a restabilit la lovitura de cap al lui Dimitrov din minutul 90+1.

Universitatea Craiova: Calancea – R. Popa (’45, Screciu), Gardoș, Ferreira – Dimitrov, Mateiu, Zlatinski, Bancu – Bărbuț (’89, Briceag), Glavina (’58, Burlacu), Mitriță. Antrenor: Devis Mangia.
Poli Iași: Koselev – Sin, Mihalache (’46, An. Cristea), Frăsinescu, Panțîru – Qaka, Cioinac – Gavrilă (’65, Danale), Soares (’76, Joalison), Al. Zaharia – Luwaga. Antrenor: Flavius Stoican.

"Un meci foarte bun. Aveam nevoie de un asemenea meci după ultimele partide. Atitudine foarte bună, asta e un lucru important. Am muncit mult în ultimele jocuri, dar astăzi am jucat bine în fiecare compartiment. Am pasat foarte bine. Alex a jucat pentru echipă şi asta e important pentru mine. Sunt foarte mulţumit de atitudine şi de joc", a spus Devis Mangia la finalul jocului cu Iași.