Sport U Craiova - Hermannstadt 2-0
Știința, primul trofeu după 25 de ani!
0 Publicat la 28 mai 2018, ora 14:07, 3077 / 2826 afişări Răzvan Iova
Nota medie 6.0/10 din 373 voturi

Universitatea Craiova a reușit să câștige Cupa României după o pauză de 25 de ani de la ultima performanță de acest gen. Știința s-a impus, scor 2-0, în fața formației AFC Hermannstadt, în finala disputată pe „Arena Națională”. Golurile alb-albaștrilor au fost marcate de Gustavo (min. 30) și Mitriță (min.58). Universitatea și-a trecut în palmares cea de-a 7-a Cupă a României, după cele din 1977, 1978, 1981, 1983, 1991 şi 1993.

Peste 20.000 de olteni au luat cu asalt Capitala pentru a vedea finala pe care aceștia o așteptau de 18 ani, iar elevii lui Devis Mangia nu i-au dezamăgit, cucerind trofeul după 25 de ani de așteptare. Hermannstadt a început bine partida, având primele ocazii de gol, însă fără să îl pună în mare dificultate pe Mitrovic. Știința a deschis scorul în minutul 30, după ce l-a executat pe portarul ardelenilor cu un șut la colțul lung. Până la pauză, oltenii au preluat controlul, iar Zlatinski și Băluță au trecut pe lângă golul desprinderii. După revenirea de la cabine, jucătorii Universității nu i-au mai lăsat pe ardeleni să-și mai creeze ocazii, iar Mitriță a risipit orice emoție în minutul 58, când a reluat din fața porții o minge servită perfect de Alex Băluță. Finalul partidei i-a adus în culmea fericirii pe toți cei implicați la echipă, Universitatea Craiova reușind să cucerească un trofeu după 25 de ani de așteptare. n drumul său către trofeu, Universitatea le-a eliminat pe Sepsi OSK Sfântu Gheorghe (2-0), CS Afumaţi (3-2, după prelungiri), Dinamo (1-0) şi FC Botoşani (5-1 şi 1-2).

Universitatea Craiova - FC Hermannstadt 2-0 (1-0)

Au marcat: Gustavo Di Mauro Vagenin (30), Alexandru Mitriţă (58).

Bucureşti, Arena Naţională: 30.642 spectatori

Universitatea Craiova: 51. Miodrag Mitrovic - 4. Răzvan Popa, 6. Renato Kelic, 2. Tiago Ferreira - 27. Ivan Martic, 8. Alexandru Mateiu, 23. Hristo Zlatinski (căpitan), 11. Nicuşor Bancu - 7. Gustavo Di Mauro Vagenin (14. Dominik Glavina, 74), 10. Alexandru Băluţă (30. Radoslav Dimitrov, 90), 28. Alexandru Mitriţă (36. Andrei Burlacu, 84). Antrenor: Devis Mangia
Rezerve neutilizate: 49. Laurenţiu Popescu - 5. Vladimir Screciu, 21. Fausto Rossi, 26. Andre Santos.

AFC Hermannstadt: 1. Cătălin Căbuz - 91. Alexandru Coman, 27. Radu Crişan, 4. Ionuţ Stoica, 17. Daniel Tătar - 5. Răzvan Dâlbea (căpitan; 8. Alexandru Curtean, 64), 15. Robert Boboc - 14. Andrei Hergheligiu (10. Cosmin Neagu, 69), 90. Bogdan Rusu, 7. Petrişor Petrescu - 89. Dragoş Blănaru (44. Lucian Dumitriu, 77). Antrenor: Alexandru Pelici
Rezerve neutilizate: 12. Toma Niga - 6. Cătălin Pârvulescu, 24. Cristian Danci, 29. Mihai Stancu.

Arbitru: Marcel Bîrsan (Bucureşti); arbitri asistenţi: Adrian Radu Ghinguleac (Bucureşti), Ciprian Florin Danşa (Satu Mare); arbitru de rezervă: Cătălin Popa (Piteşti)
Observatori: George Ionescu (Bucureşti) - CCA, Octavian Goga (Braşov) - FRF

Cartonaşe galbene: Popa (2), Stoica (27), Zlatinski (42), Bancu (55), Hergheligiu (61), Kelic (61), Crişan (71), Coman (72), Băluţă (73), Boboc (78).