Sport Universitatea - Botoșani 5-1
Știința, 99,9% calificată în finală! Craiova a demolat-o pe Botoșani.
0 Publicat la 20 aprilie 2018, ora 01:45, 2821 / 2578 afişări Răzvan Iova
Nota medie 5.6/10 din 312 voturi

Universitatea Craiova a făcut un pas important pentru calificarea în marea finală a Cupei României. Știința s-a impus, scor 5-1, pe teren propriu, în fața formației FC Botoșani. Alex Băluță a marcat un hattrick (12, 30, 82), iar Gustavo (45+4) și Mitriță (64) au pus cireașa de pe tort. Pentru oaspeți a înscris Florin Acsinte (35).

Alexandru Băluță și-a demonstrat valoarea, reușind trei goluri într-un meci foarte important, prima manșă a semifinalei cu FC Botoșani, după ce fusese lăsat în afara lotului în partida cu Poli Iași. Decarul Științei a deschis scorul în minutul 12, după o pasă surprinzătoare a lui Gustavo, acesta aflându-se căzut pe teren. La câteva minute, Calancea și-a salvat echipa, reușind o intervenție la foarfeca lui Golubovic. Florin Gardoș reușise să înscrie primul său gol de la venirea la Craiova, însă reușita sa a avut anulată pe motivul faultului în atac al lui Tiago Ferreira. Al doilea gol al lui Băluță a venit în minutul 30, când a înscris cu piciorul stâng. Oaspeții au redus repede din diferență, Acsinte marcând la 5 minute distanță. Elevii lui Mangia nu s-au lăsat, iar ultima fază a primei părți a adus un penalty obținut de Gustavo și transformat tot de el. Partea secundă a început tot cu Universitatea la control, iar Mitriță a risipit orice emoție cu privire la scorul partidei. Acesta nu a fost ultima reușită a partidei, întrucât Alex Băluță a transformat impecabil o lovitură liberă de la 17 metri, iar meciul de la Botoșani râmâne doar o formalitate pentru Craiova. În cealaltă semifinală, echipa de ligă secundă FC Hermannstadt a învins-o pe Gaz Metan Mediaş cu scorul de 1-0 (1-0), marţi, pe teren propriu, în prima manşă.

Universitatea Craiova: 1. Nicolae Calancea - 4. Răzvan Popa (5. Vladimir Screciu, 69), 24. Florin Gardoş, 2. Tiago Ferreira - 30. Radoslav Dimitrov (3. Marius Briceag, 88), 8. Alexandru Mateiu, 23. Hristo Zlatinski (căpitan), 11. Nicuşor Bancu - 7. Gustavo Di Mauro Vagenin (36. Andrei Burlacu, 77), 10. Alexandru Băluţă, 28. Alexandru Mitriţă. Antrenor: Devis Mangia.
FC Botoşani: 12. Eduard Pap - 23. Andrei Dumitraş, 3. Andrei Burcă, 4. George Miron (9. Mircea Axente, 66), 20. Florin Acsinte - 26. Răzvan Oaidă, 16. Răzvan Tincu (5. Florin Plamadă, 58) - 28. Mihai Roman I (10. Olimpiu Moruţan, 87), 11. Vlad Achim, 7. Cătălin Golofca - 83. Bojan Golubovic. Antrenor: Costel Enache.