Politică Business Actualitate Evenimente Sport Administraţie Interviu  
Sport „16-imile” Cupei: Sepsi OSK - „U” Craiova
Sepsi OSK refuză să joace la Craiova
0 Publicat la 11 octombrie 2017, ora 19:24, 6621 / 1364 afişări Răzvan Iova
Nota medie 5.9/10 din 638 voturi
   
Astăzi, a avut loc tragerile la sorți a „16-imilor” Cupei României, iar sorții au decis ca Universitatea Craiova să se dueleze cu Sepsi OSK Sfântu Gheorghe. Cele două echipe s-au întâlnit și în Liga 1, iar Știința s-a impus, scor 3-2, în partida disputată la Brașov.

Deși au șansa de a inaugura noul stadion din Bănie, formația Sepsi OSK Sfântu Gheoghe refuză să mute duelul din Cupa României la Craiova. Covăsnenii au emis un comunicat în care explică decizia luată: Referitor la știrea publicată pe site-ul postului de televiziune DIGI SPORT, asociația noastră emite următorul comunicat:

Într-adevăr, în cursul zilei de azi, am fost contactați de reprezentantul postului de televiziune sus-amintit, dar la întrebarea adresată cu privire la posibilitatea de a juca următoarea fază a Cupei României la Craiova, pe noul teren al echipei CS Universitatea din localitate, finanțatorul principal al echipei, Dioszegi Laszlo, a explicat faptul, că până nu există o discuție cu conducerea tehnică a echipei, nu există un răspuns exact la aceasta. Cu toate acestea, postul de televiziune a comunicat știrea că vom juca la Craiova meciul de inaugurare a noului stadion din localitate odată cu meciul de cupă.
Între timp s-a întrunit conducerea clubului și sunt două motive pentru care nu dorim să jucăm acest meci în deplasare:
- pentru iubitorii fotbalului din Sfântu Gheorghe, respectiv pentru suporterii echipei noastre ar fi aproape imposibilă vizionarea meciului pe viu, singura variantă ar rămâne vizionarea la televizor
- datorită distanței mari până la Craiova, echipa noastră ar pierde trei zile, însă pe moment este mai importantă pregătirea meciului de campionat imediat următor meciului de cupă, cel cu FC Botoșani.
Analizând toate acestea, s-a ajuns la concluzia, că vom organiza jocul cu Universitatea Craiova, ca echipă gazdă, pe terenul de pe stadionul din Brașov”, se arată în comunicatul celor de la Sepsi OSK.
 
Programul „16”-imilor Cupei României:
Știința Miroslava - U Cluj
Chindia Târgoviște - Academica Clinceni
UTA - CS Afumați
Unirea Slobozia - ASA Tg. Mureș
Metaloglobus - Gaz Metan
AFC Hermannstadt - FC Voluntari
Petrolul - CS Mioveni
Juventus București - Dacia Unirea Brăila
Aerostar Bacău - Dinamo
CSM Școlar Reșița - Viitorul 
Sănătatea Cluj - FCSB 
Chiajna - Astra
FC Argeș - CSM Poli Iași
ASU Poli Timișoara - ACS Poli Timișoara
Sepsi Sf. Gheorghe - Universitatea Craiova
FC Botoșani - CFR Cluj
 
În caz de egalitate după 90 de minute de joc, se procedează la prelungiri şi, după caz, la executarea loviturilor de departajare din punctul de pedeapsă.
Meciurile din ”șaisprezecimi” se vor juca într-o singură manșă, pe terenul echipei mai slab clasate în campionatul precedent, în perioada 24-26 octombrie, de la ora 14.30, cu excepția jocurilor televizate. În cazul în care jocurile din Cupa României urmează să fie televizate în direct şi sunt programate în nocturnă, iar clubul organizator nu dispune de un stadion dotat cu instalație de iluminat, jocul se va programa pe un stadion din localitatea cea mai apropiată, care îndeplineşte condițiile regulamentare necesare disputării jocului şi televizării.
 
 
 
sursă foto: csuc.ro

 

 
afiseaza mai multe
Adaugă un comentariu
Doresc să primesc un email când cineva comentează
Cei care doresc să fie informaţi în momentul în care un vizitator publică un comentariu nou, pot bifa căsuţa de sub câmpul e-mail.
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Contact:
Adresă: str. M. Kogalniceanu, nr. 3
Craiova, Dolj
Telefon: 0351 431 881
E-mail: anunturi[at]micapi.ro