Sport România - Suedia 1-0
Rotariu a adus victoria cu Suedia
1 Publicat la 28 martie 2018, ora 03:13, 2139 / 1871 afişări Răzvan Iova
Nota medie 5.6/10 din 314 voturi

Echipa națională de fotbal a României a învins, scor 1-0, reprezentativa similară a Suediei. Golul victoriei “tricolorilor“ a fost marcat de Dorin Rotariu (min. 57).Mitriță și colegii săi au evoluat marţi seara cu banderole negre în memoria lui Nicolae Tilihoi.
Publicitate

Prima parte a partidei de pe stadionul "Ion Oblemenco" a fost una fără mari ocazii de poartă. Suedezii au fost primii care au reușit să pună puțin pericol la poarta lui Tăturușanu, însă fără rezultat. De asemenea, nici elevii lui Contra n-au izbutit să șuteze pe poarta oaspeților. La finalul reprizei, meciul a fost întrerupt circa 3 minute de arbitru. Această întrerupere a apărut ca o consecință a petardelor aruncate de fanii echipei ce evoluează în campionatul județean și este finanțată de Adrian Mititelu, FCU 48. Aceștia au avut un duel de la distanță cu fanii Universității Craiova, care au oferit o monstră din cântecul "Așa e la Craiova" celor din reprezentativa noastră.

Repriza a doua a fost mai animată, suedezii fiind la control. Thelin a șutat de la 16 metri, însă execuția sa nu și-a atins ținta. Contra a avut inspirația de a-l schimba pe jucătorul Științei, Alex Mitriță, cu Dorin Rotariu, iar acesta să marcheze golul victoriei în minutul 57. Tătărușanu a avut o intervenție salvatoare în minutul 71, blocându-l pe Taivonen. Finalul partidei a adus alte ocazii importante pentru România, însă Stanciu, Mann sau Grozav nu au reușit să mărească avantajul. Fluierul final a consfințit victoria "tricolorilor", iar aceștia rămân neînvinși în Cetatea Băniei.

România: 12. Ciprian Tătăruşanu - 15. Cristian Manea, 22. Cristian Săpunaru (căpitan), 21. Dragoş Grigore (5. Ionuţ Nedelcearu, 83), 3. Alin Toşca - 8. Mihai Pintilii, 18. Răzvan Marin (6. Paul Anton, 70) - 7. Alex Chipciu (10. Gheorghe Grozav, 62), 23. Nicolae Stanciu (26. Dennis Man, 87), 28. Alexandru Mitriţă (9. Dorin Rotariu, 54) - 19. George Ţucudean (13. Claudiu Keşeru, 63). Selecţioner: Cosmin Contra.

Suedia: 12. Karl-Johan Johnsson - 16. Johan Larsson, 18. Pontus Jansson (căpitan), 14. Filip Helander, 6. Niklas Hult - 21. Jimmy Durmaz (17. Viktor Claesson, 84), 15. Alexander Fransson, 13. Oscar Hiljemark, 19. Ken Sema - 11. John Guidetti (9. Marcus Berg, 87), 22. Isaac Kiese Thelin (20. Ola Toivonen, 71). Selecţioner: Janne Andersson.

Rezerve neutilizate: 23. Kristoffer Nordfeldt, 25. Jacob Rinne - 4. Andreas Granqvist, 2. Mikael Lustig, 3. Victor Nilsson Lindeloef, 5. Martin Olsson, 10. Emil Forsberg, 7. Sebastian Larsson, 8. Gustav Svensson.

sursă foto: gsp.ro