Sport FCSB - U Craiova 1-1
Oboseala și-a spus cuvântul
0 Publicat la 30 iulie 2017, ora 22:59, 1783 / 1714 afişări Răzvan Iova
Nota medie 5.9/10 din 135 voturi

Universitatea Craiova și FCSB au încheiat la egalitate, scor 1-1, într-un meci din cadrul etapei a III-a a Ligii 1 Betano. Golurile au fost marcate de Alexandru Băluță (’28), respectiv Harlem Gnohere (’62).
Publicitate

Craiova a început entuziasmant meciul de pe '''Arena Națională', având o posesie net superioară Stelei. Prima ocazie a partidei i-a aparținut bulgarului Zlatinski,care a șutat din afara careului puțin pe lângă poarta lui Niță. În minutul 28, Băluță confirmă seria bună pe care o traversează și reușește deschiderea scorului, fiind servit foarte bine de Gustavo. Golul i-a făcut pe gazde să se trezească și să pună presiune pe craioveni. Florin Tănase nu reușește să marcheze, execuția sa din unghi fiind parată de Calancea. Finalul primei reprize și întreaga parte secundă le-a aparținut roș-albaștrilor. Tănase, Momcilovic și Gnohere au trecut pe lângă egalare în ultimele minute ale primei părți. După ieșirea de la cabine, FCSB a dominat partida, iar egalarea a venit în minutul 62, francezul Gnohere a marcat după o lovitură liberă executată excelent de Bălanșa și respinsă în față de goalkeeper-ul Craiovei. Universitatea a căzut fizic și nu a mai reușit să mai pună probleme. în timp ce bucureștenii au stat la controlul partidei, însă fără rezultat. Meciul se încheie indecis, iar pentru olteni urmează meciul retur din turul 3 preliminar UEFA Europa League, de joi, împotriva formației AC Milan.

FCSB: Niță - Enache, Bălașa, Momcilovici, J. Morais - Pintilii, Ov. Popescu - Man, Tănase, Teixeira - Gnohere
Rezerve: Stăncioiu, Larie, Pleașcă, Szecui, D. Benzar, Grecu, De Amorim

U Craiova: Calancea - Dimitrov, Spahija, Barte, Fereira, Briceag - Screciu, Zlatinski - Gustavo, Băluță, Mitriță
Rezerve: Mitrovici, Kelici, Bancu, Rossi, Burlacu, M. Roman, Bărbuț