Sport U Craiova - Poli Iași 2-0
Debut cu dreptul în noul sezon
0 Publicat la 15 iulie 2017, ora 12:44, 2114 / 2033 afişări Răzvan Iova
Nota medie 6.2/10 din 127 voturi

Universitatea Craiova s-a impus, scor 2-0, în fața formației Poli Iași, în prima etapă a Ligii 1 Orange. Golurile “alb-albaștrilor“ au fost marcate de Alexandru Băluță (’43) și Gustavo (’49).

Debutul lui Devis Mangia pe banca "Științei" a fost marcat de o victorie clară împotriva moldovenilor. Craiova a început bine meciul, șutul lui Băluță din debutul primei părți a fost respins cu greu de portarul oaspeților, Koselev. Zlatinski a lovit bara transversală, în urma unei lovituri libere de la marginea careului. Cu două minute înainte de finalul reprizei, noul număr 10 al Universității, Alex Băluță, a deschis scorul cu lovitură de cap. Elevii italianului Magia au ieșit de la cabine cu gândul de a mai marca un gol, lucru care s-a întâmplat la doar câteva minute după reluarea jocului. În minutul 49, același Băluță a reușit o cursă incredibilă, servindu-l pe Gustavo cu pasă excelentă, iar brazilianul nu a irosit ocazia de a marca. Până la finalul partidei, Universitatea a mai ratat alte ocazii importante, însă execuția greșită a lui Ivan din minutul 81 i-a adus o stare de nervozitate, culminând cu scoaterea sa de pe teren. Partida de la Severin a însemnat și debutul la CS Universitatea Craiova pentru Roman și Bărbuț. În loja stadionului "Municipal" s-a aflat și Gică Craioveanu, alături de copiii săi. Următorul meci pentru olteni este tot la Severin, contra formației Concordia Chiajna, sâmbătă, 22 iulie, de la ora 18:30.

"U" Craiova: Calancea – Dimitrov, Kelic, Barthe, Briceag – Zlatinski, Screciu – Băluță, Gustavo, Bancu – Ivan.

Poli Iași: Koselev – Tiago, Mihalache, Frăsinescu, Bosoi – Cioinac, Mendes, Spătaru, Soares, Danale – Cristea.

Arbitru: Hațegan Ovidiu, Asistenți: Șovre Octavian, Nicoară Marius, Observator de joc: Marin Petrache

Stadion: „Municipal” din Drobeta Turnu Severin

Spectatori: 4.000