Sport CS Afumați - Univ. Craiova 2-3
Băluță o califică pe Craiova în sferturile Cupei
0 Publicat la 28 noiembrie 2017, ora 21:16, 1772 / 345 afişări Răzvan Iova
Nota medie 6.1/10 din 27 voturi

Deși meciul cu Afumați se anunța un duel facil pentru Universitatea Craiova, elevii lui Devis Mangia s-au calificat cu emoții în sferturile Cupei României, scor 3-2. Golurile partidei au fost marcate de Burlacu (10) și Vlada (92) pentru gazde, în timp ce pentru Craiova au punctat Gustavo (65) și Băluță (101 și 105).
Publicitate

Oltenii i-au luat de sus pe cei de la Afumați, iar acest lucru i-a costat. Divizionara secundă a deschis scorul în minutul 10, după ce Dorin Burlacu a finalizat excelent un contraatac. În prima parte, Universitatea a avut o singură ocazie importantă de a marca, aceasta aparținându-i căpitanului Alex Băluță. Egalarea a venit în minutul 65, iar golul a venit din partea  brazilianului Gustavo. „Alb-albaștrii”nu au reușit să mai marcheze până la finalul celor 90 de minute regulamentare de joc, astfel că partida a intrat în prelungiri. Gazdele din Afumați au marcat la două minute după reluarea jocului și au complicat și mai mult misiunea Craiovei. Alexandru Băluță a rezolvat soarta partidei, reușind să înscrie două goluri în minutele 101 și 105. Până la urmă, Știința a reușit să se califice în sferturile Cupei României, iar pentru Mangia și jucătorii săi urmează duelul cu Viitorul, meci ce se va disputa sâmbătă, de la ora 20:45, pe stadionul „Ion Oblemenco”.

CS Afumați: 30. Marinescu – 22. Onea, 17. Robicek, 4. Patriche, 5. Perju – 14. Olaru, 13. Burlacu, 20. Avram, 9. Buduroi – 24. Tudorache, 11. Dedu.
Universitatea Craiova:  51. Mitrovic - 30. Dimitrov, 44. Spahija, 6. Kelic, 3. Briceag - 7. Gustavo (min. 110, Bancu), 23. Zlatinski, 4. Popa (min. 60, Bărbuț), 5. Screciu (min. 45, Mateiu) - 10. Băluță, 9. Roman (min. 30, Burlacu).

Goluri: Dorin Burlacu (min. 10) / Gustavo Di Mauro Vagenin (min. 66), Alexandru Băluță (min. 101 și 105)

Stadion: „Ilie Oană, Ploiești
Spectatori: 1.000