Politică Business Actualitate Evenimente Sport Administraţie Interviu  
Sport Suporterii aşteaptă cu sufletul la gură
Aşa va arăta noul stadion Ion Oblemenco?
26 Publicat la 1 martie 2013, ora 10:09, 29293 / 12377 afişări +Daniel Ciochiu
Nota medie 7.8/10 din 4604 voturi
   
Proiectul noului Oblemenco se aşteaptă a fi unul grandios, ţinând cont de faptul că tema de proiectare a fost schimbată de specialiştii din CNI (Compania Naţională de Investiţii), iar nou stadion va avea 38.000 de locuri.
Publicitate

Potrivit primarului Craiovei ar mai rămâne mai puţin de o lună până specialiştii vor finaliza studiul de fezabilitate la stadion. Între timp, fanii ard de nerăbdare să vadă cum va arăta noul stadion, până atunci discutând pe marginea unor proiecte celebre în lume.

Un lucru este clar, stadionul va fi reconstruit pe amplasamentul actualului „Ion Oblemenco“, iar conceptul este cu adevărat revoluţionar, chiar şi pentru arhitecţi: ideea de construcţie pleacă de la oul perfect al lui Constantin Brâncuşi.

 

Un suporter împătimit al Universităţii Craiova, Cosmin Dumitrescu - arhitect stabilit în Bucureşti, a publicat pe forumurile suporterilor proiectul său de licenţă, care avea ca temă „Stadionul de Fotbal Ion Oblemenco“, fiind apreciat în urmă cu câţiva ani de comisiile de profil, cât şi de suporterii Ştiinţei. Îmbrăţişând ideea primăriţei de a demara proiectul noului stadion, acesta a postat o imagine din proiectul său pe www.domnuleprimar.ro

 

Între timp, suporterii înfocaţi discută pe forumuri depre ce facilităţi ar trebui să ofere noul stadion. Unii sunt de părere că acesta ar trebui să ofere condiţiile unui mall, adică dotat cu cafenele, magazine pentru suporteri, muzeu al fotbalului craiovean, săli de conferinţe, şi, cel mai important, toată construcţia să fie împrejmuită cu spaţiu verde deasupra unei parcări subterane care să facă faţă cu brio numărului mare de maşini.

 
afiseaza mai multe
Oana
In Slatina apare revista?
10 februarie 2013, 18:28
 
Klaus
E un idiot mai jos cu 77 in coada care zice ca e model dupa Cluj Arena. E vreun invidios basist de la GdS. Pe asta nu-i mai citeste nimeni
10 februarie 2013, 13:10
 
dinu
STADIONUL DE AUR!
10 februarie 2013, 10:08
 
andy
@adrian77 probabil nu este proiectul final si sunt doar niste modele.. oricum arata bine
10 februarie 2013, 09:01
 
adrian77
Cata lipsa de originalitate, este exact copia dupa Cluj Arena. Comparati doar fotografiile de mai sus sa va convingeti...
10 februarie 2013, 08:58
 
gu
@relu si pe ce vrei sa joace echipa??? pe asfalt in fata blocului?
10 februarie 2013, 08:11
 
relu
echipa tine de foame stadionul nu
10 februarie 2013, 08:00
 
mihai
frati olteni si frati romani nu sunt un prea bun orator dar sunt un suporter oltean ce privesc la comentariile voastre.. hai ce dracu sa nu ne mai certam antre noi hai sa speram ca Olguta va face ceva pentru Oltenia pentru U.Craiova dal dreacu pe mititelu asta e sa zbatut si el pe toate partile ,frate sunt si bani lui altu nu sar mai interesa de soarta echipei fratilor hai sa fim uniti acum si intodeauna HAI UNIVERSITATEA HAI CRAIOVA TU CAMPIOANA UNEI MARII IUBIRII DE LA MIHAIII DE LA CORLATEL...MEHEDINTI
9 februarie 2013, 23:15
 
Raul 26
Mai intai sa reinviem echipa si dupa sa ne gandim la stadion :)
9 februarie 2013, 22:04
 
plagiat
Futu=le rasa-n gura, A ajuns PROTV sa va plagieze. Nenorocitiiiiiiiiiiiii. Hai Craiova hai Micapi, sa moara dusmaniiiiiiiiiiiii........... http://www.sport.ro/liga-1/dupa-ozn-arena-romania-va-avea-si-sf-arena-stadionul-de-champions-league-pe-care-il-va-avea-craiova-imagini.html
9 februarie 2013, 12:38
 
cv_blue
ASTA ESTE CLUJ ARENA CU ALT ACOPERIS. Uitati-va mai bine. Parca spuneau ca-l vor face fara pista de atletism. Astia isi bat joc de noi??
8 februarie 2013, 22:55
 
Cristina P.
FELICITARI! V-a preluat Olguta pe blogul ei. Dar si nesimtitii / talharii de la PRoTV v-au furat poza, jegosii nenorociti!!!!! Nici nu v-au citat, ce cacati ordinari
8 februarie 2013, 21:21
 
n
fratilor Olteanu daca nu are probleme si le face singur............
8 februarie 2013, 20:18
 
B
Vad ca e un prost (are si nume de Pacala ... Voicila) care insista, mai sus, pe facebook. Nu ar trebui sa il trimiteti pe labagiu sa dea limbi la gds?
8 februarie 2013, 20:10
 
adi
olguta for president!!!
8 februarie 2013, 18:44
 
carmen
Olgutza e mai tare decat Batman!
8 februarie 2013, 17:21
 
CocoChanel
@Bogdan Valcu. Esti de la sectia de propaganda a CC al PDL? Normal ca e opera Olgutei, nu era nevoie de limbile tale
8 februarie 2013, 17:17
 
Biancutza16
@Nick Esti limitat, bai baiatule. Tu mai departe decat Severin nu ai iesit. Fraiere, am fost pe Camp Nou si Anfield Road
8 februarie 2013, 17:07
 
Bogdan Vilcu
Stiti a cui este meritul pentru acest stadion care pana in 2016 va fi gata? Va dau eu raspunsul! Oanei- Lia Olguta Vasilescu, care o zi pe saptamana, marti merge la Bucuresti pe la ministere de- a accesat si va accesa fonduri europene pentru a se realiza in Craiova noastra o asa mare investitie si realmente foarte asteptata de olteni in urma campaniei electorale in care Oana a promis multe si realmente se si tine de cuvant! Multa stima si respect pentru Oana noastra foarte ambitioasa si hotarata in tot ceea ce isi propune!
8 februarie 2013, 17:06
 
@Biencutza16
ce legatura are proasto galbenul ala cu fotbalul??? culorile de suflet ale echipei sunt alb si albastru nu auriu sau argintiu sau mai cine stie ce
8 februarie 2013, 17:05
 
Pensionar
O sa avem voie cu catelul la stadion, ca nu am cu cine sa il las acasa...
8 februarie 2013, 17:01
 
zen
sa nu ii faca acoperisul din aur ca il fura lumea!!
8 februarie 2013, 17:00
 
Biencutza16
Bai Nick, cu albu si albastru scrie M... Miti... pe toate zidurile. Chiar esti prost?
8 februarie 2013, 17:00
 
Biancutza16
Cum vor lumina cei trei stalpi in interior? Se va descoji oul... inainte de fiecare meci? He, he
8 februarie 2013, 16:58
 
nick43
cupola aia ar trebui sa fie alb-albastra nu aurie!!!!
8 februarie 2013, 16:58
 
Suporter mai fanatic decat Mititelu
De unde aveti poza??????????? Vreau poster ACASA si la SERVICIU !!!! Vreau sa dorm pe acest stadion si in concediu sa ma duc la acest stadion :)))
8 februarie 2013, 16:53