U Craiova s-a calificat în finala Cupei României
0 Publicat la 9 mai 2018, ora 20:31, 2747 / 1979 afişări Micapi
Nota medie 5.9/10 din 154 voturi

Vă mulţumim pentru votul acordat!
Deși a pierdut la Botoșani cu 2-1, Universitatea Craiova va fi pe Arena Națională pe data de 27 mai. Asta pentru că, la general, trupa lui Mangia a avut un scor general de 6-3.

Meciul, unul în care alb-albaștri au părut că nu s-au agitat foarte mult, a fost, în mare parte, dominat de Botoșani. Axente a deschis scorul după o bâlbâială a lui Mitrovici, iar până la pauză, roșii au avut mai multe ocazii de a marca. Repriza secundă a început în aceeași notă, doar că, în minutul 61, Mitriță a luat o acțiune pe cont propriu și a finalizat cu sânge rece.

Ultimul gol a aparținut Botoșaniului. Golubovici a lobat peste Mitrovici la o gafă de zile mari a lui Kelici și a stabilit scorul final.

"Am făcut cel mai slab meci din acest sezon. Dacă nu se termina 5-1, ar fi fost foarte greu să ne calificăm. Suntem bucuroşi că ne-am calificat în finală şi sper să aducem un trofeu la Craiova după atâta timp. Au fost mai buni ca noi", a adăugat Mitriţă la finalul meciului.

Stadionul: „Municipal”, Botoșani

Competiție: Cupa României (returul semifinalei)

Goluri: Mircea Axente (min. 13), Bojan Golubovic (min. 65) / Alexandru Mitriță (min. 60)

FC Botoșani: Cobrea - Plămadă, Burcă, Miron, Muşat - Rodriguez, Achim - Roman, Moruţan, Golofca - Axente
Rezerve: Pap, Tincu, Dumitraş, Chitoşcă, Oaida, Golubovic, Serediuc
Antrenor: Costel Enache

Universitatea Craiova: Mitrovic - Popa, Kelic, Ferreira - Dimitrov, Mateiu, Zlatinski, Briceag - Gustavo, Băluţă, Mitriţă
Rezerve: Popescu, Popov, Burlacu, Bancu, Glavina, Martic, Screciu
Antrenor: Devis Mangia